6 yaşındaki öğrencisi tarafından vurulmuştu: Yüzünü unutamıyorum

Virginia’daki sınıfında 6 yaşındaki bir öğrenci tarafından vurulan birinci sınıf öğretmeni, Ocak ayındaki olaydan bu yana verdiği ilk röportajda, öğrencinin silahı kendisine doğrulttuğu dakikalarda “öldüğümü sandım” diyerek küçük çocuğun yüz ifadesini unutamadığını söyledi.

Abigail Zwerner, NBC’den Savannah Guthrie’ye verdiği Salı günü yayınlanan röportajında, 6 Ocak’ta Newport News’teki Richneck İlkokulu’nda meydana gelen silahlı saldırının ardından el ve göğsünden aldığı kurşun yaralarıyla hastaneye kaldırılmasından iki aydan fazla bir süre sonra, “Silahı bana doğrulttuğunu hatırlıyorum, yüzündeki ifadeyi hatırlıyorum. Silahın patladığını hatırlıyorum” ifadelerini kullandı.

Röportajda olayın şokuna rağmen vurulduğunu bildiğini söyleyen genç kadın, kurşunun göğsüne saplanmadan önce sol elinden geçtiğini ve parçalarının hâlâ orada durduğunu söyledi. Zwerner o anda yine de ilk düşüncesinin diğer öğrencilerin güvenliği olduğunu belirtti.

“Dehşete kapılmıştım,” diyen genç kadın, “O anda ilk tepkim, ‘Çocukların buradan gitmesi gerekiyor’ oldu. ‘Burası artık güvenli bir sınıf değil’ diye düşündüm sadece bebeklerimi oradan çıkarmak istedim” diye konuştu.

Öğrencilerini güvenli bir yere götürdükten sonra hafızası bulanıklaşan Zwerner, akciğerinin çöktüğünü bilmediğini ve nefes almak için mücadele ettiğini şu sözlerle anlattı: “Ofise gittiğimi ve kendimden geçtiğimi hatırlıyorum öldüğümü sandım.”

4 ameliyat geçirdi, geçen ay taburcu edildi

Bir hastane sözcüsü Zwerner’in geçen ay hastaneden taburcu edildiğini söyledi. NBC’nin haberine göre, öğretmen vurulma olayından bu yana dört ameliyat geçirdi ve son olarak hala tam olarak kullanamadığı elinden ameliyat oldu.

Zwerner NBC’ye yaptığı açıklamada, “Kurşun göğsüne isabet etmeden önce sol elimden geçti ve orta kemiğimin yanı sıra işaret parmağımı ve başparmağımı da parçaladı” dedi.

“Ölümcül olabilirdi” diyen öğretmen şu ifadeleri kullandı: “Kurşunun önce elimden geçmesinin büyük olasılıkla hayatımı kurtardığına inanıyoruz.”

Newport News Eyalet Savcısı Howard Gwynn bu ayın başlarında CNN’e bağlı WTKR’ye yaptığı açıklamada, Zwerner’i vurduğu belirtilen 6 yaşındaki çocuğun cezai olarak suçlanmayacağını söyledi.

Ailesi çocuğun “akut bir engeli” olduğunu ve bir ebeveynin onunla birlikte okula gitmesini gerektiren bir bakım planı altında olduğunu açıklayarak, ancak vurulma olayının yaşandığı gün refakatsiz olduğunu söyledi.

Açıklamada “O gün okula gitmediğimiz için hayatımız boyunca pişmanlık duyacağız” denildi.

Ne olmuştu?

6 Ocak’ta meydana gelen ve ülkede 2023’ün ilk silahlı okul saldırısı olarak kayıtlara geçen olayda, 6 yaşındaki bir öğrenci, Richneck İlkokulu’nda ders sırasında tartıştığı öğretmenini çantasından çıkardığı silah ile vurmuştu.

Vurulan öğretmen durumu kritik olarak hastaneye kaldırılmış, olayda hiçbir öğrencinin yara almadığı bildirilmişti.

6 yaşındaki öğrencinin kullandığı silahı annesinin satın aldığı belirtilmişti. Polis Şefi, “6 yaşındaki bir çocuk silah kullanmayı nasıl öğrendi, bilmiyorum. Belki video oyunları, belki oyuncak silahlar, bunun cevabını şu an bilmiyorum” diye konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir