Adidas itirazını geri aldı: ‘Black Lives Matter 3 çizgiyi kullanabilir’

Spor giyim markası Adidas, ‘Black Lives Matter’ (Siyah Hayatlar Önemlidir – BLM) hareketinin üç paralel çizgiye yer verilen sembolünün giyim ürünlerinde kullanılmasının engellenmesi talebiyle ABD Tescil Ofisi’ne yaptığı başvuruyu geri çekme kararı aldı.

Reuters’ın haberine göre, başvurudan 48 saat sonra aldığı kararı bir açıklamayla duyuran Adidas, açıklamasında, “Adidas, Siyah Hayatlar Önemlidir Küresel Ağı Vakfı’nın marka tescil başvurusuna getirdiği itirazı mümkün olan en kısa süre içinde geri çekecek” dedi. Şirkete yakın bir kaynak ise ‘bu hızlı u-dönüşünün Adidas’ın itirazının Black Lives Matter’ın misyonuna bir eleştiri olarak yanlış anlaşılabileceği endişesi’ üzerine yapıldığını aktardı.

Ne olmuştu?

Almanya merkezli spor giyim markası Adidas, 27 Mart’ta ABD Tescil Ofisi’ne yaptığı başvuruda, Siyah Hayatlar Önemlidir Vakfı’nın paralel sarı üç çizgi bulunan logosuyla kendi logosunun benzer olduğunu söylemiş, ‘çok uzun süredir üç çizgili logoyu kullandıklarını ve logolardaki benzerliklerin kamuoyunu yanıltabileceğini’ ileri sürmüştü.

ABD Tescil Ofisi ise Siyah Hayatlar Önemlidir Vakfı’na Adidas’ın yaptığı söz konusu başvuruyu yanıtlaması için 6 Mayıs’a kadar süre vermişti.

ABD’de siyah hakları için mücadele eden Siyah Hayatlar Önemlidir Küresel Ağı Vakfı, Kasım 2020’de aralarında giysiler, yayınlar, çantalar, bilezikler ve kupaların da olduğu çeşitli ürünlerde kullanmak üzere paralel sarı üç şeritli tasarım için bir ticari marka başvurusunda bulunmuştu. Adidas ise bu kullanıma itiraz etmişti.

Ticari marka avukatı Josh Greben de Adidas’ın itirazını sosyal medya hesabından duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir