Binance Krizi Bu Türk Borsalarına Sıçradı: İşlemler Durdu!

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bugün spot işlemleri askıya almasına neden olan bir kriz yaşadı. Bu krize eşleşme motorunda yaşanan bir problem neden oldu. Bu nedenle bu motoru kullanan bazı Türk kripto para borsaları da sıkıntı yaşadı.

Binance borsasının yaşadığı sorun Türk borsalarını da etkiledi!

Önde gelen kripto borsası Binance, bugün kripto piyasasını etkisi altına alan bir olayın baş aktörü oldu. Borsa, kripto trade’inde aktif bir rolü olan ‘eşleşme motoru’ konusunda sıkıntı yaşadı. Bu da borsanın, spot işlemlerini askıya almasına yol açtı. Konu hakkında sürekli bilgilendirme yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), problemin kısa süre içerisinde giderileceğine dair teminat verdi. Ancak, bu sürecin yine de piyasaya olumsuz yansımaları oldu.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para borsası Binance’in, bugün geçici bir süreliğine spot işlemlerini askıya aldı. Bu sorunun nedeni ise eşleşme motorunda yaşanan bir problemdi. Bununla birlikte bu sorun sadece Binence’ı değil, aynı eşleşme motorunu kullanan bazı Türk kripto borsalarına da sıkıntı yaşattı. Bu Türk kripto para borsaları arasında Binance TR başta olmak üzere Fexobit ve Bitexen yer alıyor. İlgili borsaların da benzer sorun yaşamasının nedeni ise onların da aynı ‘eşleşme motoru’nu kullanması. Binance’a paralel olarak Türkiye kolu olan Binance TR de bu süre zarfında para çekme işlemlerini askıya aldı.

İlgili borsalardan Fexobit bir açıklama yaptı

Belirttiğimiz üzere sıkıntı yaşayan Türk kripto para borsalarından birisi de Bitexen’di aynı Binance ile aynı ‘eşleşme motoru’nu kullanan Bitexen’in de tüm spot alım satım işlemleri askıya düştü. Bu arada, basın zamanına kadar Bitexen konuya ilişkin olarak herhangi bir açıklama yapmadı. Bu durum da kullanıcıların, tereddüt yaşamasına yol açtı.

Buna ilaveten aynı sorunla karşılaşan Türk kripto borsası Fexobit’in de spot alım satım işlemleri askıya düştü. Konuya ilişkin Fexobit CTO’su Emre Özer, özel bir açıklama yaptı ve şu hususlara değindi:

Fexobit olarak; kendi mühendislerimiz tarafından geliştirdiğimiz eşleştirme motorlarımızı kullanıyoruz. Global piyasalarda oluşan beklenmedik durumlarda, kullanıcılarımızın olumsuz etkilenmemesi adına sistemlerimizi zaman zaman tedbir amaçlı olarak kısa süreli güvenlik moduna alabiliyoruz. Sistemlerimizin ve kullanıcılarımızın nezdinde olumsuz bir etki oluşmadığını gördükten sonra hizmetlerimize normal akışında devam ediyoruz. Konuyu bilginize sunarız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir