Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi soyuldu

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan British Museum’un eski bir küratörünün hırsızlık yaptığı ortaya çıktı.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki British Museum’un depolarından çalınan ve kaybolan eserlerin bazılarının çevrim içi alışveriş sitesinden üzerinden satışa konduğu ağustos ayında ortaya çıkmıştı. Olayın ortaya çıkmasının ardından Akdeniz kültürleri, Helenistik dönem heykelleri ve eserleri alanında çalışan küratör Peter Higgs görevden alınmıştı.

British Museum, Higgs hakkında dava açtı. Bugün görülen duruşmada hırsızlıkla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

ALTIN YÜZÜK VE KÜPELER, MÜCEVHERLER…

Mahkeme salonunda Higgs bulunmazken avukatları da bir açıklama yapmaktan kaçındı.

British Museum, çalınan eşyaların arasında antik Yunan ve Roma dönemlerine ait altın yüzükler, küpeler ve diğer mücevher parçalarının bulunduğunu açıkladı.

“HIRSIZLIĞIN TAM BOYUTU BİLİNMİYOR”

Müzenin avukatı Daniel Burgess’in mahkeme kayıtlarına geçen ifadeleri şu şekilde oldu:

“Hırsızlığın tam boyutu bilinmemekle birlikte, şu anda bin 800’den fazla öğenin çalındığına veya hasar gördüğüne ve yüzlercesinin (Higgs) tarafından satıldığına veya satışa sunulduğuna inanıyoruz.”

Avukat, Higgs’in sahte isim ve belgeler kullanarak müzenin kayıtlarını değiştirdiğini ve suçun üzerini örtmeye çalıştığını kaydetti. Burgess, müzeye şu ana kadar 356 eserin iade edildiğini de belirtti.

Yargıç, Higgs’e hala sahip olduğu parçaları iade etmesi, çaldığından şüphelenilen bütün eşyaların bir listesini vermesi yönünde karar aldı. Mahkeme, şüphelinin kayıp eserlerin nerede olduğu veya gelirleri hakkında bilgi vermesi için de emir çıkardı.

British Museum, koleksiyonundaki yaklaşık 8 milyon eserle dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x