Bu Tartışmalara Giren Çiftlerin Evliliği Daha Uzun Sürüyor! İşte Evliliği Kuvvetlendiren 5 Kavga Konusu

İlişkinizi başlatan ya da bozan şey, çatışmanın olup olmaması değildir. En mutlu çiftler bile kavga eder.

Çatışmalara ve çiftlerin kavga öncesinde, sırasında ve sonrasında nasıl etkileşim kurduğuna odaklanarak, keşfettiğimiz şaşırtıcı şeyler burada…

  • Bir kavganın ilk üç dakikası, ilişkinin altı yıl sonraki durumu hakkında bilgi verebilir.
  • Bir tartışma sırasında dört temel davranışı (eleştiri, küçümseme, duvar örme ve savunma) sıklıkla sergileyen ve bunları hiçbir zaman onaramayan çiftlerin, düğünden sonraki ortalama beş yıl içinde ayrılma olasılıklarının daha yüksek olduğu görüldü.
  • Biz bunlara Mahşerin Dört Atlısı diyoruz: Eleştiri bir meseleye dair şikâyetten ziyade kişiye yönelik bir saldırıdır; küçümseme, göz devirme veya alaycı bir ton; duvar örmek kapanıyor ve iletişim kurmayı reddediyor; ve savunmacılık, kötü mazeretler ürettiğiniz veya suçu tersine çevirdiğiniz yerdir.

Bazı mükemmel derecede mutlu çiftler hem değişken karakterlerdir hem de çok fazla kavga ederler. Partnerinizle ilgili merak duygusuyla kavga ederseniz ilişkinizi zayıflatmaz, güçlendirirsiniz. Başarılı çiftler partnerlerine inançları, geçmişleri ​​ve herhangi bir konudaki tutumlarına bağlı anlamlar hakkında sorular sorarlar.

Bunların hiçbiri kolay değil. Duygular yükseldiğinde ilk içgüdümüz savunmaya geçmek ve partnerimizin duygularını, özellikle de olumsuz olduklarında, kontrolden çıkarmaktır. Ancak çatışmanın üzücü olması gerekmez. Amacı karşılıklı anlayıştır. Çatışma olmadan, kavga etmeden birbirimizi tam olarak anlayamayız veya birbirimizi tam olarak sevemeyiz.

Tüm çiftlerin kaçınılmaz olarak tartışacakları bir dizi sorunu vardır. Herhangi bir çift için, herhangi bir konu – finanstan ev işlerine, ebeveynliğe ve bulaşık makinesinin nasıl doldurulacağına kadar – sizi harekete geçiren şey olabilir. Bazen çözülebilir, bazen de uzayıp giden satırlardan biri.

Tartışmalarınızın çoğu asla tam olarak çözülmeyecek ve bu sorun değil. Aslında bu normal ve sağlıklıdır; çiftlerin sorunlarının yüzde 69’u kalıcıdır çünkü bunlar kişilik veya yaşam tarzı tercihlerindeki farklılıklara dayanmaktadır. Amaç hepimizin sahip olduğu çatışma noktalarıyla iyi yaşamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x