Göçmen kuşların hareket günü bugün. Eve gidene kadar dikkatli olun

9 günlük bayram tatili bugün başladı. Yüzbinlerce sürücü göçmen kuşlar gibi tatili geçirecekleri şehirlere gitmek için yolları dolduracak. Kural tanımaz sürücüleri uyaran uzmanlar “Trafik kurallarına ve işaretlerine uyaralım. Hem kendi hem de yanınızdakiler canını hiçe saymayın” uyarısını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kamu çalışanlarımızın 10 Nisan 2024 tarihinde başlayacak Ramazan Bayramı öncesindeki 1,5 günlük sürede idari izinli sayılacakları kararımızı kamuoyumuzla paylaşmak istiyorum.

Böylece Salı günkü yarım günü ve Pazartesi gününü bayram tatiline ekleyerek kamu çalışanlarımıza rahatça değerlendirebilecekleri 9 günlük bir vakit verdik. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasını yapmıştı.

Ramazan Bayramı tatili bugün başlıyor. Göçmen kuşlar gibi bugün yola çıkacak yüzbinlerce kişi ya memleketlerine ya da tatil bölgelerine akın edecek. Otogarlar ve havalimanlarında adeta insan seli oluşacak.

Her bayram tatilinde yaşandığı gibi sürücüler uyarılara kulaklarını tıkayarak yorgun ve uykusuz şekilde direksiyon başına geçecek. Hem kendi hem de aracında bulunan kişilerin hayatlarını hiçe sayarak bir an önce tatillerini geçirecekleri yere ulaşmak için gaz pedalına basacaklar.

“Acele eden ecele gider” sözünü de duymazdan gelen sürücüler trafik kurallarını hiçe sayarak diğer araç sürücülerine de tehlikeye sokabilir.

Uzmanlar “İlk amacınız gidilecek yere sağ salim gidebilmek olmalı. Unutulmamalı ki tatili en iyi ihtimalle hastanelerde geçirmek de var. Uykusunun geldiğini anlayan sürücü aracını uygun gördüğü yere çeksin.

Ayakkabılarını çıkarıp çıplak ayakla çime ya da toprağa basarak üzerindeki elektriği boşaltsın. Sonra bir kaç saat uykuya yatsın. Bu yapıldığında bir kaç saatlik uyku 10 saat uyumuş gibi enerjik olmanızı sağlayacaktır” dediler.

2 saat geç gitmenin dünyanın sonu olmadığını belirten uzmanlar “Tatil bölgelerine girişte uzun kuyruklar oluşacaktır. Kornanıza basmanızın trafiği açmaya yetmeyeceğinizi bilmemiz gerekir. Önünüzdeki yanınızdaki ya da arkanızdaki araç sürücüleriyle tartışmayın. Unutmayımn ki o da sizin gibi aracın içinde yolun açılmasını bekliyor” uyarısını yaptılar.

Anadolu Otoyolu’nun Düzce ve Bolu kesiminde bayram trafiğinin her bayram tatili öncesinde durma noktasına geldiğini belirten uzmanlar “Sürücüler ve beraberindekiler sakin olmalı. Sinirlenmeniz yolun açılmasına etki etmeyecektir” dediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x