Telefon dolandırıcılığında numarası kullanılmıştı: Abdurrahim Albayrak yaşananları anlattı

DHA

R.Ö. daha sonra kendisini arayan numarasına dönüş yaptığında karşısına iş adamı Abdurrahim Albayrak’ın çıktığını söyledi.

R.Ö. önce tanımadığı Abdurrahim Albayrak’a ‘beni neden dolandırdınız’ diye sorduğunu ancak konuşmanın ilerlemesiyle onun da olaydan inin olmadığını anladığını belirtti.

7 kişi dolandırıldı

Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada benzer yöntemle toplam 7 kişinin dolandırıldığı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda olayı gerçekleştirdikleri tespit edilen Mehmet B.A., Ömür C.K., Mert C.T., Gökhan G.Ç., Ali İ.M. Esenyurt’ta 3 farklı adrese düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Şüphelilerden Ali İ.M.’nin daha önceden 5 suç kaydı olduğu ayrıca 7 ayrı dosyadan arandığı ve hakkında 18 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu öğrenildi.

Kurumsal numaraya benzediği için kullandıklarını söylediler

Dolandırıcılık Büro Amirliğinde sorgulanan şüphelilerin, Abdurrahim Albayrak’ın telefonunu bankanın kurumsal numarasına benzediği için kopyaladıkları böylece aradıkları kişilerin kendilerine inandığını söyledikleri öğrenildi.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada dolandırıcılık olaylarında kullandıkları 13 bilgisayar, 22 cep telefonuna incelenmek üzere el kondu.

Evlerde yapılan aramada ayrıca 43 bin 350 lira ele geçirildiği öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

“Binlerce vatandaşın mağduriyetini önlediler”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan şu ifadeleri kullandı:

“Son derece üzgünüm”

“15 tane bilgisayar üzerinden aynı anda 15 kişiyi birden arayabiliyorlar” diyen Albayrak, şeklinde konuştu.

“Arayanlar da beni tanımıyor”

Telefonunun kopyalanmasını tesadüf olarak değerlendiren Albayrak şöyle konuştu:

Benim numaram banka numaralarına uygun olduğu için bana rastladı. Arayanlar da beni tanımıyor. Ben insanlara kendimi anlatmaya çalışırken Konya’dan bir amca aradı ve ‘Beni aradın Umre için para yatırmamı söyledin’ dedi. Ben kendisini uyarıp dolandırıcı olduklarını söyledim ve telefonu kapattık. Aradan 2 dakika geçtikten sonra amcanın kızı aradı. Ben kadınlar konuşurken şahıslar kadının babasını tekrardan arıyorlar. Amca tekrardan aradıklarını söylediğinde kızı onların dolandırıcı olduğu söyleyince o şahıslar konuşmaları duyup telefonu kapatıyor.

“Numaramı değiştirdim”

Albayrak son olarak, “Beni arayanlar beni Abdurrahim Albayrak olduğumu bilmiyor. Daha sonra Rize Çayeli’nden biri arıyor ve sesimi tanıyor. Ona da anlattım durumu. Sevgili hemşehrilerim dikkat edin. Sizi aradıklarında emniyet teşkilatına bunları ihbar edin. Ben 2 gece yatağa giremedim. Kan kusturdular bana. Numaramı da değiştirmedim. Bu numara bana rahmetli Mesut Yılmaz’ın hatırası. Başbakan olduğu dönemde bu numarayı bana VIP olarak vermişti. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Kara kara düşünüyorum” cümlelerine yer verdi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x